Pedagógia szak (BA)
Kedves Látogató!
A Wesley János Lelkészképző Főiskolán 2006 óta működik Pedagógia alapszakos képzés. Az elmúlt tizennégy évben több mint száz elhivatott, frissen érettségizett vagy már munkatapasztalatokkal rendelkező, a közoktatás, a magánoktatás, a felnőtt- és szakképzés, a civil szféra vagy a közigazgatás területén dolgozó szakember (első vagy másod) diplomához jutásában nyújtottunk segítséget. Büszkék vagyunk arra, hogy képzésünk a gyakorlat felől érkezők szemében is hasznos és korszerű ismeretek közvetítésére képes.
A Pedagógia BA szak 6 félév alatt 180 kredit teljesítésével Pedagógia alapszakos bölcsész diplomát nyújt. A Pedagógia BA szak célja nem valamely iskolai tárgy tanítására való felkészítés, hanem egy átfogó szakmai műveltség átadása a neveléstudomány és a neveléstudománnyal határos tudományok (neveléstörténet, nevelésfilozófia, oktatásszociológia, oktatáspolitika, oktatásgazdaságtan, pedagógiai pszichológia, szociálpedagógia stb.) területén. Tárgyaink részben ezeket a tudományterületeket ölelik fel, részben pedig olyan, az egész oktatási rendszert érintő témákat tárgyalnak, mint a tanulásról/oktatásról/nevelésről szóló modern elméletek, a digitális korszak eszközei és módszerei, a tanulási zavarok és sajátos nevelési igények kezelése, a gyermekvédelem szabályai, az innovatív eszközök beépítése az iskolák módszertani repertoárjába, a szegregációval, deszegregációval és inklúzióval járó kihívások, stb.
A tárgyi ismeretek átadásán túl nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy
- hallgatóink egyéni fejlesztésben és mentorálásban részesüljenek, amit egyéni készségfejlesztő kurzusok, tutoring, krízistanácsadás segítségével valósítunk meg;
- az elmélet és gyakorlat közötti átjárást biztosítsuk, melynek érdekében az elméleti kurzusok mellett sokszínű, egymásra épülő külső és belső gyakorlatokat kínálunk, és oktatóinkat az elméleti kutatás és az oktatásfejlesztés területén egyaránt sikeres szakemberek közül választjuk ki;
- a hallgatóink betekintést nyerjenek, és aktívan részt vegyenek kutatási-fejlesztési projektjeinkben, illetve azokban a szakmai-közéleti programokban, amelyeket a főiskola kutatóintézetei vagy a Neveléstudományi tanszék szervez.
Kiemelten fontos a számunkra, hogy a WJLF és ezen belül a Pedagógia alapszak befogadó, támogató környezetet teremtsen azon hallgatók számára, akik tanulmányaikat az átlagnál nehezebb körülmények között kezdik és végzik el, mert hátrányos helyzetű térségekben nőttek fel, valamilyen érzékszervi fogyatékkal élnek együtt vagy kisgyermeküket egyedül nevelő szülők. Az ő helyzetüket kiegészítő szolgáltatásokkal (pl. kollégiumi elhelyezés, gyermekmegőrzés, akadálymentesítés), ösztöndíjjal és tandíjkedvezménnyel segítjük.
A Pedagógia alapszakon megszerzett tudással bármely pedagógiai, oktatási vagy kulturális intézményben betölthető nevelési szakreferensi, oktatási koordinátori, pedagógiai asszisztensi, humán asszisztensi, projektmenedzseri, oktatás- és tanulásszervezői vagy egyéb munkakör. A közoktatás területén ezzel a diplomával pedagógus mellett asszisztensi munka vállalható, amennyiben az intézmény erre igényt tart (illetve a diplomával rendelkező pedagógiai asszisztens megfizetésére a fenntartó a forrást biztosítja).
2018 májusában a WJLF Szenátusa a Pedagógia BA szakon új mintatantervet fogadott el, melyben a specializációk elnevezése és tartalma is megváltozott. A szak elvégzéséhez a 2. év végén kell a következő két specializáció közül egyet választani:
– oktatásszervező és intézményfejlesztő specializáció
– tanulásszervező és egyéni fejlesztő specializáció
A specializáció tárgyairól ezen az oldalon, illetve a tantervi hálóból lehet tájékozódni.
A képzéssel kapcsolatos bármilyen kérdéssel a pedagogia@wjlf.hu címen fordulhat a szak vezetőjéhez illetve tanulmányi előadójához.
Biró Zsuzsanna Hanna, PhD
Pedagógia BA szakvezető
Oktatásszervező és intézményfejlesztő specializáció
Az oktatásirányítás, oktatásszervezés, oktatási adminisztráció, pályázatírás, projektmenedzsment, intézményi fejlesztés iránt érdeklődők számára ajánljuk az Oktatásszervező és intézményfejlesztő specializációnkat, melynek tárgyai:
Oktatásszervezés modul
- Szervezés- és vezetéselmélet
- Oktatási adminisztráció
- Andragógiai ismeretek
Intézményfejlesztés modul
- Részvétel egy iskolai kísérletben
- Oktatási innováció, implementáció
- Tananyagelemzés és –fejlesztés
Kötelezően választható tárgyak (4 kötelező):
- Vallások, felekezeti iskolák
- Bentlakásos intézmények pedagógiája
- Iskola és területi egyenlőtlenség
- Szegregáció, deszegregáció, inklúzió
- Cigány történelem és kultúra
- Társadalmi nem és nevelés
- Médiapedagógia
- Pályaorientáció
.
Tanulásszervező és egyéni fejlesztő specializáció
A tanulási módszerek, az órai és órán kívüli tanulás támogatása, a szabadidős tevékenységek megszervezése, az egyéni tanulási programok összeállítása, az egyéni fejlesztés iránt érdeklődőknek ajánljuk a Tanulásszervező és egyéni fejlesztő specializációnkat, melynek tárgyai:
Tanulásszervezés modul
- Autonóm tanulás
- Digitális tanulás
- Dráma- és játékpedagógia
Egyéni fejlesztés modul
- Fejlesztő pedagógia I.
- Fejlesztő pedagógia II.
- A tehetséges gyerek
Kötelezően választható tárgyak (4 kötelező):
- Vallások, felekezeti iskolák
- Bentlakásos intézmények pedagógiája
- Iskola és területi egyenlőtlenség
- Szegregáció, deszegregáció, inklúzió
- Cigány történelem és kultúra
- Társadalmi nem és nevelés
- Médiapedagógia
- Pályaorientáció
Elhelyezkedési lehetőségek
A Pedagógia alapszak széleskörűen bővíti a műveltségi ismeretanyagot, és sokoldalúan fejleszt készségeket, így nem egy konkrét szakma gyakorlására készít fel, hanem különböző szakmákban és intézménytípusokban teszi lehetővé az érvényesülést. Az eddigi tapasztalatok alapján a következő területeken vannak lehetőségek az elhelyezkedésre:
- közoktatási intézmények
- magániskolák
- felnőttképzési vállalkozások
- szakképző intézmények
- művelődési és kulturális intézmények
- vállalatok továbbképző központjai
- civil szervezetek
- önkormányzatok
- bentlakásos intézetek
A Diplomás Pályakövető Rendszer adatai alapján ezek a munkakörök fordultak elő 2015-ben a leggyakrabban: pedagógiai asszisztens, fejlesztő pedagógus, szakoktató, nevelő, oktatásszervező, köznevelési koordinátor/referens, projektmenedzser/vezető, projektasszisztens/ügyintéző.
Kapcsolódó képzések
A Pedagógia alapszak egy másik alapszak elvégzése esetén szakpárosításban (pl. pedagógia-magyar, pedagógia-történelem, pedagógia-angol) tanárképzéssel kiegészíthető.
További lehetőség, hogy valamely, a pedagógiával összefüggő MA képzést választunk, mint pl. a szociálpedagógia, andragógia, neveléstudomány.
A Pedagógia alapszakon szerzett ismeretek illetve kreditek minden olyan BA, MA, FSZK vagy OKJ képzésben is elismertethetők, amelyek tartalmilag a pedagógia szakos képzést átfedik.
A Főiskolán belül a Pedagógia alapszakos képzést Szociálpedagógia MA szak indításával szeretnénk kiegészíteni, illetve a Hittan-nevelőtanár képzésünkkel áll még kapcsolatban (kreditátvitelre van lehetőség).
Főbb témakörök
- Általános műveltségi modul (12 kredit): filozófiatörténet, társadalomtörténet, pszichológia, szociológia
- Szakmai elméleti alapozó modul (19 kredit): pedagógiatörténet, fejlődéslélektan, pedagógiai pszichológia, tanuláselméletek, neveléselmélet, oktatásszociológia
- Intézményrendszer-ismereti modul (33 kredit): jogi ismeretek, magyar oktatási rendszer, oktatáspolitika, oktatásgazdaságtan, alternatív iskolák, gyermekvédelem, problématörténet, szociálpszichológia, szociálpedagógia
- Egyéni készségfejlesztő modul (11 kredit): bevezetés a felsőfokú tanulmányokba, kommunikációelmélet, kommunikációs tréning, tudományos írás
- Didaktikai modul (16 kredit): oktatási/nevelési módszerek, mérés-értékelés, IKT eszközök az oktatásban, pszichológiai rendellenességek, tanulási zavarok
- Projekttámogatási modul (15 kredit): kutatásmódszertan, EU-alapismeretek, pályázatírás, műhelymunka
- Reflektív gyakorlat modul (19 kredit): összefüggő külső szakmai gyakorlat + gyakorlatkísérő szemináriumok
- Specializációs modul (41 kredit): a tárgyakat lásd feljebb
Biró Zsuzsanna Hanna PhD
tanszékvezető
A Képzés Adatai
A KÉPZÉS NYELVE
- Magyar
KÉPZÉSI IDŐ
6 félév
A KÉPZÉS HELYSZÍNE
- Budapest
MEGSZEREZHETŐ VÉGZETTSÉG
- Pedagógia alapszakos bölcsész (angolul: philologist in pedagogy)
KÉPZÉSI FORMÁK:
- önköltséges
képzési díj: 220 000 Ft
/félév
A Neveléstudományi tanszék a Pedagógia alapszakkal együtt jött létre 2006-ban. Alapítója, vezetője Dr. Prof. Lukács Péter volt. A szak és tanszék vezetését 2018 februárjától Dr. Biró Zsuzsanna Hanna vette át. A tanszékvezető közvetlen munkatársa Németh Adél tanulmányi előadó.
A Neveléstudományi tanszék munkáját elsősorban a Pedagógia szakos képzés szervezése, működtetése teszi ki. Ezen felül három szakirányú továbbképzés tartozik tanszékünkhöz: drámapedagógus, fejlesztőpedagógus képzés és felkészítés a pedagógus szakvizsgára.
A következő években magyar és angol nyelvű mesterképzések indítását, alapítását, valamint saját kutatócsoportok létrehozását tervezzük.
Tanszékünk kiemelt projektjei:
- PedLabor – 2019 tavaszán indított és havi rendszerességgel megszervezett nyitott fórum, ahol szakértők bevonásával kerekasztal beszélgetésekhez vagy minikonferenciákhoz kapcsolt szakmai beszélgetéseket folytatunk mindazokkal, akik oktatási rendszerünk aktuális kihívásaival szeretnének foglalkozni. A PedLabor eseményeit a Facebook oldalunkon lehet nyomon követni.
- Inclusion4Schools (Horizon2020 projekt, 101004653) – 2020-ban sikeres pályázatot írtunk egy Coordination and Support Action típusú projektre. A projekt címe: School-Community Partnership for Reversing Inequality and Exclusion: Transformative Practices of Segregated Schools. Futamidő: 2020. november – 2024. november
A tanszék elérhetőségei:
Dr. Biró Zsuzsanna Hanna tanszékvezető:
(+36) 20/9745392, birozsh@wjlf.hu
pedagogia@wjlf.hu
Címünk: WJLF Neveléstudományi tanszék, 1086 Budapest, Dankó u. 11.
A Pedagógia BA szak tantárgyfelelősei: | Publikációk | |
B. Aczél Anna, PhD, egyh. del. oktató | aczel.anna46@gmail.com | MTMT_bAczélA |
B. Kádár Zsuzsanna, PhD, egyh. del. oktató | zskadar@t-online.hu | MTMT_bkadarzs |
Biró Zsuzsanna Hanna, PhD, tszv. egyetemi docens | birozsh@wjlf.hu | MTMT_birozsh |
Blandl Borbála, PhD, egyetemi adjunktus | blandlbori@gmail.com | MTMT_blandlb |
Borbély-Pecze Tibor Bors, dr. habil, egyetemi docens | borsborbely@yahoo.com | MTMT_borbelyptb |
Csepregi András, PhD, tszv. egyetemi docens | andras.csepregi@lutheran.hu | MTMT_csepregia |
Fekete Szabolcs, PhD, óraadó tanár | szabolcsfekete@yahoo.co.uk | MTMT_feketesz |
Gombocz Eszter, PhD, egyetemi docens | abelebabele@t-online.hu | MTMT Gombocz |
Honti György, PhD, óraadó tanár | hontigy@freemail.hu | MTMT_hontigy |
Kertai-Szabó Ildikó, PhD, tszv. egyetemi docens | szildi58@gmail.com | MTMT_kertaiszi |
Kovács Gergely, PhD hallgató, óraadó tanár | gergely.kovacs@onewithnature2021.org | |
Lukács Péter, CSc, egyetemi tanár | lukacsp@ella.hu | MTMT_lukacsp |
Midling Andrea, PhD, egyetemi docens | midlingandrea@wjlf.hu | MTMT_midlinga |
Mink Júlia, PhD, egyetemi docens | manna42@gmail.com | MTMT_minkj |
Nagy Péter Tibor, DSc, egyetemi tanár | nagypetertibor2014@gmail.com | MTMT_nagypt |
P. Szabó Dénes, óraadó tanár | p.szabodenes@gmail.com | MTMT_pszabod |
Rékasi Nikolett, PhD hallg., tud. mts. | rekasinikolett90@gmail.com | MTMT_rekasin |
Strasser Katalin, óraadó tanár | emkommunikacio@gmail.com | |
Wildmann János, CSc, egyetemi docens | wildmann@t-online.hu | MTMT_wildmannj |
Vendégoktatók |
||
Granasztói Szilvia | granasztoiszilvia@gmail.com | |
Kattein-Pornói Rita, PhD, óraadó tanár | pornoirita@gmail.com | MTMT_pornoir |
Szekeres Ágota, PhD | szekeres.agota@gmail.com | MTMT_szekeresa |
Thun Éva, PhD | thun.eva@gmail.com | MTMT_thune |
Trencsényi László, CSc | trenyo@indamail.hu | MTMT_trencsenyil |
A Pedagógia alapszakon korábban tanítottak:
|
||
Bartha Júlia, vendégoktató | ||
Bárd Edit, PhD, vendégoktató | ||
Boreczky Elemér, PhD, vendégoktató | ||
Csákó Mihály, CSc, egyetemi docens | ||
Csillag Ferenc, PhD, vendégoktató | ||
Czike Bernadett, PhD, vendégoktató | ||
Dömsödy Andrea, PhD, vendégoktató | ||
Erős Máté, PhD jelölt, egyetemi adjunktus | ||
Faludy Judit, PhD, vendégoktató | ||
Forrai Judit, DSc, egyetemi tanár | ||
Forrás-Bíró Aletta, vendégoktató | ||
Gyimesi Júlia, PhD, vendégoktató | ||
Hárs György Péter, CSc, vendégoktató | ||
Hegedűs Dániel, vendégoktató | ||
Horváth Zsuzsanna , PhD, vendégoktató | ||
J. Hartmann Magdolna, vendégoktató | ||
Ladányi János, DSc, egyetemi tanár | ||
Kálmán János, dr., vendégoktató | ||
Kapitány Éva, egyh. del. oktató | ||
Kelemen Elemér, DSc, vendégoktató | ||
Krokovay Zsolt, PhD, vendégoktató | ||
Lázár Péter, vendégoktató | ||
Lencse Máté, vendégoktató | ||
Majoros András, vendégoktató | ||
Majsai Tamás, CSc, tszv. egyetemi tanár | ||
Makai Éva, PhD, vendégoktató | ||
Mede Perla, PhD jelölt, vendégoktató | ||
Mihály Ildikó, óraadó tanár | ||
Moldova Ágnes, vendégoktató | ||
Petőcz Éva, PhD, vendégoktató | ||
Rajnai Nadinka, dr. univ.,vendégoktató | ||
Ranschburg Jenő, CSc, vendégoktató | ||
Rokob Tibor, vendégoktató | ||
Szamosi Katalin, dr., vendégoktató | ||
Száraz György, PhD, vendégoktató | ||
Szemán Dénes, PhD jelölt, vendégoktató | ||
Szlamka Erzsébet, vendégoktató | ||
Szügyi Jerne, vendégoktató | ||
Tamás Gáspár Miklós, vendégoktató | ||
T. Kiss Tamás, CSc, vendégoktató | ||
Unger Anna, vendégoktató | ||
Várnai Zsuzsa, vendégoktató | ||
Vekerdy Tamás, CSc, vendégoktató | ||
Wágner Éva, vendégoktató |
- Kérvény űrlap
- Konferencia-részvétel igazolás
- Kreditátviteli kérelem tájékoztató
- Kreditátviteli kérelem űrlap neveléstudományi tanszék
- Pedagógia szakdolgozati bejelentő lap
- Befogadó nyilatkozat általános iskola
- Befogadó nyilatkozat középiskola
- Befogadó nyilatkozat pedagógiai szakszolgálat
- Befogadó nyilatkozat_nyári gyakorlat
- Befogadó nyilatkozat_szakmaspecifikus gyakorlat
- Igazolás_általános iskolai gyakorlat
- igazolás_középiskolai gyakorlat
- Igazolás_pedagógiai szakszolgálat gyakorlat
- Igazolás_szakmaspecifikus gyakorlat
- Igazolás_nyári_nevelési_gyakorlat