Komplex művészeti terapeuta
Kedves Jelentkezők!
A szakirányú továbbképzés megnevezése: Komplex művészeti terapeuta
Képzési forma: szakirányú továbbképzés
A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: Komplex művészeti terapeuta meseterapeuta specializációval
A képzési terület megnevezése: bölcsészettudományi
A képzési idő félévekben: 4 félév
A szakképzettség megszerzéséhez szükséges kreditek száma: 120
Jelentkezés feltétele: bölcsészettudományi, társadalomtudományi, pedagógus-, művészeti, hitéleti képzési területek valamelyikén legalább alapképzésben szerzett szakképzettség (oklevél).
A képzés általános célja
A jelölt elméleti és gyakorlati ismeretekre tegyen szert azokról a lélektani folyamatokról, amelyeket a művészet (költészet, zene, képzőművészet) közvetít. Szerezzen információkat a szimbólumok és archetípusok képzőművészeti kódjairól és arról, hogy hogyan rejtjelezik a terápiás folyamatban készült alkotások a pszichés megküzdést. Nyerjen készséget a művészeti terápiás csoport összeállításáról, vezetésének technikáiról, módszertanáról, s tudja alkalmazni a kívánt lélektani hatás elérése érdekében a tanult képzőművészeti technikákat, képes legyen lefordítani mind az alkotófolyamatban átélt élményt, mind a keletkezett alkotás szimbolikus üzenetét a lélektan nyelvére és kamatoztassa ismereteit a terápiában részt vevő egyének vagy csoportok tagjainak lélektani épülésére.
A művészetterápia az emberi növekedést támogató tanulási módszerként is hasznosítható, mivel előmozdíthatja a kreatív potenciálok kibontakoztatását. Művészeti módszereink segítik az önismeret elmélyítését, a kreativitás felszabadításával, az aktivitással, az önkifejezéssel és az így átélt élményekkel. Megközelítésünkben hangsúlyos a személyközpontú megközelítés.
Az alkotásnak, mint az önkifejezés kreatív formájának nemcsak az egészségmegőrzésben van lényeges szerepe, hanem az életproblémák megoldásában, az életenergia és életkedv növelésében, valamint a legkülönbözőbb lelki és testi betegségek kiegészítő kezelésében Az alkalmazott művészetterápiás módszerek a személyiség mélyebb megismerését is szolgálják.
A komplex művészetterápia célja a zene, az irodalom, a képzőművészet művészi erejének felhasználásával katarzisélmény keltése, hogy ezáltal a tudattalan, vagy csak részben megélt kapcsolat-konfliktusok a felszínre kerüljenek, majd az alkotásban megjelenjenek és a terápia folyamatában feldolgozást nyerjenek.
A művészetterápia mára széles körben alkalmazott a pedagógiai, gyógypedagógiai, szociális, rehabilitációs és egészségügyi területen. Egyéni és csoportos formában is elterjedt, így nagy szükség van képzett művészeti terapeutákra.
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek:
Tudáselemek, megszerezhető ismeretek
- a képzőművészeti technikák kreatív alkalmazásának készségszintű elsajátítása
- a rosszul beidegződött konfliktus-kezelési minták felismerése és újrastrukturálása
- egyéni fejlesztési terv készítése figyelembe véve az érintettek heterogenitását
Személyes adottságok, készségek
- az önismeret és a személy-percepciós készség fejlődése: tudatos és tudattalan személyiségrészek közötti kapcsolat megteremtése, belső konfliktusokkal való szembenézés, ezek átdolgozása a művészet eszközeivel; az egész személyiség mobilitásának fejlődése,
- a kreativitás és a kreatív önkifejezés fejlődése,
- a gondolkodás rugalmasságának, problémafelismerő készség fejlődése,
- az empátiás készség fejlődése, kontrollált körülmények között, folytonos visszajelzéssel,
- verbális és nonverbális kommunikáció fejlődése; a kétféle kommunikáció összerendezettségének kialakulása,
- szociabilitás fejlődése,
- a szupervízióban való részvétellel a szakmai személyiség erősödése, a szakmai és magánéleti szerepek elválasztása és összhangja szükségszerűségének felismerése
Szakmai kompetenciák
- képes az adott probléma megoldásához az adekvát eszközöket megkeresni és használni,
- képes saját kompetencia határait pontosan felismerni, és ennek alapján szükség esetén más szakemberekkel illetve intézményekkel együttműködni.
A szakképzettség alkalmazási területe:
A komplex művészeti terapeuta szakirányú továbbképzésen oklevelet szerzett hallgatók képessé válnak a művészet eszközeivel prevencióra és intervencióra a személyiségfejlesztés, illetve speciális szükségletek esetén a gyógyítás elősegítésére.
A képzés során modern komplex művészetterápiás és meseterápiás eszköztárat sajátíthatsz el. A művészetterápia alkalmazható a pedagógia, gyógypedagógia, szociális munka és kutatás, lelkigondozás, coaching, HR és egyéb humán szolgáltatások területén, továbbá klinikai és önálló művészetterápiás keretek között. A művészetre épülő módszerek a közösségépítést, a személyes támogatást, a készségfejlesztést és az ismeretszerzést mindenféle területen segíthetik.
A művészetterápia munkát intézményi keretek között pedagógiai (óvodák, általános- és középiskolák, nevelési tanácsadók), szociális (családsegítők, idősotthonok, nyugdíjas klubok, speciális fejlesztési igénnyel élők intézetei a rehabilitációs (krónikus pszichés és szomatikus betegeknél, különböző fogyatékossággal élőknél) ) egészségügyi intézményekben ben (pszichiátriai és krónikus beteg osztályok és ambulanciák) és a mentálhigiéné területén.
Szemeszternaptár
Tematikák, letölthető dokumentumok
- Etikai kódex művészetterapeutáknak
- KMT Gyakorlat értékelési szempontrendszer
- KMT Gyakorlat értékelőlap
- KMT lemondás tereptanári dijról
- KMT Megállapodás a tereptanárral 2024-2025
- KMT terepinformációs adatlap
- KMT záróvizsga témakörök 2024 június
- KMT405a Gyakorlat követelmény javítva
- Komplex művészeti terapeuta szakirányú továbbképzés szakleírás
A Képzés Adatai
KÉPZÉS NYELVE
- Magyar
KÉPZÉSI IDŐ
- 4 félév, kéthetente péntek délután + szombat egész nap
KÉPZÉS HELYSZÍNE
- Budapest
MEGSZEREZHETŐ VÉGZETTSÉG
- Komplex művészeti terapeuta
A KÉPZÉS DÍJA
- 290 000 Ft/félév
- Jelentkezés díja: 6000 Ft.
- Jelentkezés módja: honlapról letölthető jelentkezési lapon.
A FELVÉTEL FELTÉTELE
- bölcsészettudományi, társadalomtudományi, pedagógus-, művészeti, hitéleti képzési területek valamelyikén legalább alapképzésben szerzett szakképzettség (oklevél).
A képzés művészeti előképzettséget, rajztudást nem igényel. A mindannyiunkban meglévő teremtő, alkotó képességre épül.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a képzés során a gyakorlati órák 90%-án, az elméleti órák 80%-án kötelező a részvétel, hiányzás nem fogadható el. A pótlást csak másik évfolyamnál tudják biztosítani a képzés vezetői.
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ:
- 2024. Augusztus 15.