A fiatal Lendvai a 70-es évek közepének egyik kulcskönyvét írta. Akit – akár középiskolás diákként, akár felnőtt értelmiségiként egy kicsit is érdekelt a filozófia, az ő könyvét (Nyíri Kristóffal közösen írtat olvasta). https://ia600308.us.archive.org/9/items/a-filozofia-rovid-tortenete/A%20Filoz%C3%B3fia%20R%C3%B6vid%20T%C3%B6rt%C3%A9nete.pdf A könyvből napnál világosabb lett, hogy a filozófia története nem, vagy nem csak steril eszmék története. A nagy filozófusok nem magányos szellemóriások, hanem koruk társadalmi valóságába mélyen beágyazott értelmiségiek. Ez egyben megoldotta azt a dilemmát, amivel a filozófia iránt érdeklődő, de nem filozófusnak készülő értelmiségiek tömegei néztek szembe: nevezetesen azt, hogy a filozófiatörténet néhány száz alapművéből a nem filozófusok legfeljebb egy-két tucatnyit olvastak – s a többi ismeretét is feltételező szakirodalom „lógott a levegőben”. Ettől kezdve aki tanult történelmet, vagy volt világirodalmi tájékozottsága – elkezdte magát jól érezni a filozófia történetében. A mű szerepe nagyjából olyan volt, mint Hauseré a művészet és irodalom társadalomtörténetével, ami a művészettörténetet és irodalomtörténetet megnézendő-elolvasandó műalkotások kínos katalógusából izgalmas tereppé változtatta.
A tizenpár évvel későbbi Lendvai olyan könyvet írt a protestantizmusról, hogy ezredforduló tájt teológushallgatóimnak azt mondhattam – állítólag volt közben egy rendszerváltás, de jobb művet ma sem ajánlhatok nekik. https://real-eod.mtak.hu/15489/1/AkademiaiKiado_003730.pdf
S bár mélyen foglalkozott Lukács Györggyel is élete utolsó évtizedeiből mégis a A Gonosz birodalmai című művet emelném ki, mely a véleményem szerint a Arendti totalitarizmus elméletnél mélyebben, antropológiai értelemben emelte ki a náci és sztálinista rendszerek hasonlóságát. https://vmek.oszk.hu/13400/13483/13483.pdf
Lendvai L Ferencet élete utolsó éveiben Donáth László felkérte, hogy a Gaudiopolis lakóinak (idősotthoni lakótársainak tartson előadásokat, mely boldog és méltó utolsó éveket adott az egész életében egyetemen tanító filozófusnak.
Lendvait a Wesley előadások sorozat keretébe is bevontuk, amikor Karády Viktorral, Lendvai Ildikóval és Szűcs László Gergellyel meglátogattuk őt. Ott a Gaudiopolis könyvtárában készült az alábbi két 2025-ös felvétel:
https://archive.org/download/Conferences_2020s_2025/Lendvai_L_Ferenc_Vallasfilozofia_az_1980_as_evekben_WJLF_eloadasok_20250514_cut.mp4 https://youtu.be/ygm-yAA8DbY
Nagy Péter Tibor
