NŐI ADATTÁRAK kutatócsoport
Mission statement
A történeti folyamatok leírásakor a társadalom és bölcsészettudományok képviselői rendszerint két szélső paradigma mellett kötelezik el magukat. Az egyik – a nominalista/realista vita jegyében – realista véglet, amely szerint a történelem meghatározó osztályok vagy intézmények, esetleg ideológiák és korszellemek mozgásáról vagy stagnálásáról szól. A másik, a nominalista véglet szerint a történész (és persze a művészettörténész, irodalomtörténész, tudománytörténész) kiemelkedő egyének, “nagy hősök” történetét tárja fel.
Kutatócsoportunk – 2015 óta, a WJLF WESZ alegységeként https://wesley.hu/szervezeti-egysegek/tudomanyos-intezetek/wesley-egyhaz-es-vallasszociologiai-kutatointezet/ – olyan kutatókat tömörít, akik egyik állásponthoz sem csatlakoznak. Ideális megfigyelési egységnek – bármiről is legyen szó – azokat a csoportokat látjuk, melynek tagjai maguk is átlátják a csoportot. A cselekvő egyének aktivitása sokféle csoporthovatartozásuk alapján szisztematikus, ezért megérthető és leírható.
A kutatócsoport tagjai az egyének többféle halmazának a történetével, többféle csoport történetével foglalkoztak az elmúlt évtizedekben: színházakat működtető csoportokkal, tudományos elitekkel, gyülekezetek vezető személyiségeivel, középiskolai tanárokkal, politikusokkal, szakszervezeti funkcionáriusokkal, vagy éppen felkelő-csoportok kiválasztódott “tisztjeivel”.
Adatgyűjtéseink mindig prozopográfiai természetűek, a nevesített adatbázisok folyamatosan kiegészíthetőek, s részben össze is kapcsolhatóak. A csoportokról szóló adatbázisok felépítése történhet nagy költségvetésű adatrögzítéssel, történhet egy-egy kutató magánszorgalma alapján, vagy – a 2010-es évek végétől – adatbányászattal. A női adattárak olyan prozopográfiai adatgyűjtések, ahol a nemi egyenlőtlenségek alapvetően meghatározzák a munka jellegét.
A prozopográfia, a nevesített alapról induló adattárak létrehozása a közös elem, miközben a kutatócsoport tagjai saját témáik mellett egy-egy új módszerrel járulnak hozzá az elemzésekhez. Míg a klasszikus statisztikai adattárakban, gyűjtésekben nincs történeti mozzanat, itt az idősoros elemzést a ténylegesen létező emberek individuális történetével kapcsoljuk össze.
Kutatásaink egymást kiegészítik, egymás módszereiből is tanulunk, s úgy gondoljuk, hogy a női adattár folyamatosan bővíthető, fejleszthető lesz, egyfajta „neverending storyként”.
A kutatócsoport vezetője
B. Kádár Zsuzsanna, tudományos főmunkatárs
Tagok:
Biró Zsuzsanna Hanna
Eörsi László
Majsai Tamás
Nagy Péter Tibor
Szegő Iván Miklós
ALPROJEKTEK:
OTKA-pályázat címe: Nők a közéletben a 20. században (női adattár)
(részletek hamarosan)
OTKA-pályázat címe:Nők a közéletben a 20. században (női adattár)
(részletek hamarosan)