Európa nácizmus alóli felszabadulása az európai történelem leginkább szimbolikus olyan eseménye, amelyről az egyes országokban évtizedeken keresztül akkor is egyértelműen pozitívan emlékeztek meg, ha az adott ország magát – nemzetállamként – a háború vesztesei közé sorolta.
A legegyértelműbb álláspontot e kérdésben a német elit foglalta el, amely következetesen együtt ünnepelt – a háborúért nem vitathatóan döntő felelősséget viselő – országuk legyőzőivel.
1990 után számos európai országban felbukkantak olyan erők, amelyek az adott nemzet második világháborús szerepének átértelmezését tűzték ki célul. Törekvéseikkel nemcsak a szovjet- és Vörös Hadsereg-ellenes indulatoknak adtak hangot, lehetőség szerint gerjesztve is azokat, de az antifasiszta koalíció jelentőségének és az egész antifasiszta hagyomány alapvető eszmei értékeinek a megkérdőjelezését is zászlaikra írták.
E mind nyíltabban ágáló revizionista fellépés egyik legdurvább példája volt, amikor – a 2010 utáni FIDESZ-es városvezetés emlékezetpolitikai döntése következtében – az antifasiszta koalíció amerikai vezetőjének neve is eltűnt Budapest térképéről.
Konferenciánkra az alábbi témakörök szerint várjuk az előadói jelentkezéseket.
-
- Az 1945-ös világpolitikai, katonai folyamatok.
- A korabeli magyar és európai társadalmak.
- A második világháborút és Európa felszabadítását reflektáló 1945-2025 közötti emlékezetpolitika
(történetírás, publicisztika, filmművészet, irodalom, emlékműállítás stb.). - A történelem és a második világháború szinguláris fejezete: a Soá.A konferencia rendezője a Wesley János Lelkészképző Főiskola (https://wesley.hu)
Szervezők:
Majsai Tamás
Nagy Péter Tibor
Időpont: 2025. május 4-5.
A konferenciára jelentkezni az alábbi űrlap kitöltésével lehet 2025. március 31-ig.
https://docs.google.com/forms/d/1iBaDg6gYK5Nnk_Sa_nPNVDPOtawPxMO2IVA6AJHlVZM