79 ÉVE
szabadult meg a magyar nemzet a nácizmus borzalmától
A történelmi hagyomány április 4-éhez köti azt a pillanatot, amikor a Vörös Hadsereg katonái elhozták Magyarország számára a náci és a vele szövetséges horthysta-szálasista rezsim okozta embertelenség poklától, történelmünknek e példátlanul gonosz kísértésétől való végleges megszabadulás bizonyosságát.
Százezrek, mindenekelőtt Izrael, a Választott Nép velünk élő leányai és fiai köszönhették puszta életüket is e sorsfordító történésnek.
Az emlékezés alkalmával bűnbánattal és szégyenkezéssel valljuk meg, hogy a magyar hadsereg és a magyar hatóságok II. világháborús tetteit (köztük a határainkon kívül élő más állampolgárságú felebarátaink tömegeinek okozott tengernyi halált és szenvedést) a korabeli magyar társadalom igen jelentékeny része (ideértve keresztény egyházainkat és a keresztény hívőket is) támogatta, de legalábbis nem ellenezte, és hogy csak nagyon kevesen voltak azok, akik fegyverrel, szolidáris tettel, vagy akár szóval és szimbolikus gesztusokkal igyekeztek (volna) feltartóztatni a vérgőzös indulatokat.
Súlyosbítja e szégyent, hogy hazánkban az azóta eltelt immár nyolc évtized alatt sem került sor a történtekkel való, őszinte igyekezetben fogant szembenézésre, sőt, hogy a 2010-es évek óta hatalmon lévő magyar kormányzatok, valamint az ország egyházi-vallási közösségei is, a bűnök és vétkek és azok elkövetőinek felmentését, nemegyszer kifejezett méltatását és felmagasztalását kísérlik meg.
A fakuló történelmi önismeret szabdalta korunkban a 124. Zsoltár szavaival gondolunk a magyar nemzet hetvenhat évvel ezelőtti felszabadulására:
„Ha nem az Úr az, aki velünk volt, mikor ránk támadtak az emberek: akkor elborítottak volna minket a vizek, patak futott volna át felettünk; akkor átfutottak volna rajtunk a felbőszült vizek. Lelkünk megszabadult, mint a madár, a madarásznak tőréből. A tőr elszakadt, mi pedig megszabadultunk. A mi segítségünk az Úr nevében van, aki teremtette az eget és a földet.”
Az ünnep alkalmával szívesen ajánljuk ez érdeklődők figyelmébe azokat a konferenciális alkalmainkat, amelyeket a felszabadulás hetvenötödik évfordulójának szentelve rendeztünk a WJLF-n:
- Második világháború vége – megemlékezés (2020.09.02.): http://oktatas.uni.hu/20200902.htm
- Wesley lectures: Nagy Peter Tibor: The killed and survivors (2020.12.21.): http://oktatas.uni.hu/20201221.htm
- Europa 1944-1945. (Szervezők: MTA II. világháború története albizottság, Fulton School of Liberal Arts: Salisbury University, WJLF: 2020.12.11-12.): https://archive.org/details/europa_1944_1945
- Hetvenöt éve szabadult fel Európa. Magyarország felszabadulása (2020.04.05.):
http://oktatas.uni.hu/20200405.htm
https://archive.org/download/conferences_2018/20200405.pdf
Majsai Tamás
WJLF Soá és Kereszténység Kutatóintézet