Augusztus 2-án, az Auschwitz-Birkenau-i cigánytábor foglyai között rendezett tömegmészárlás napján az Európai Unióban és világszerte is a Pharrajmos, a Holokauszt cigány-roma áldozataira emlékezünk.

Az emlékezés alkalmával a Wesley János Lelkészképző Főiskola polgársága szégyenkező és együtt érző szeretettel osztozik cigány testvéreink fájdalmában és máig ható félelmeiben.

Szégyelljük és bánjuk, hogy engedve a rasszizmus sátáni kísértésének, kárrá és szemétté tettük az emberlétről és az egy Teremtőről vallott alapvető biblikus hitünket, és hűtlenné váltunk cigány testvéreink iránt. A megvetés és diszkriminálás borzalmas előzményei után, a magyar történelem örök gyalázatává lett horthyzmus idején, 1944-ben elkövettük és hagytuk elkövetni ellenük a haláltáborokba való deportálás és a nyilas gazemberség minden képzeletet felülmúló aljasságait is.

A múltban történtekkel azonosképpen szégyelljük, és irtózva szemléljük azonban a Pharrajmoshoz vezető sötét indulatok napjainkban tapasztalható megnyilvánulásait is: a cigánymegvető közgondolkozás és közbeszéd elharapódzását, a hétköznapi és politikai cigányellenesség ezerféle nemtelenségét.

Külön is mély fájdalommal kell szólnunk e napon arról, hogy a hazánkban élő keresztények és egyházi közösségeik igen jelentős hányada e jelenségekkel szemben nem csak a tisztátalan lelkű hallgatás bűnös alternatíváját követi, de olykor aktívan támogatja is ezeket, más esetben pedig megértő és elnéző magatartással nyújt bátorítást állandósulásukhoz, felerősödésükhöz.

A cigányellenesség elutasításának örök aktualitására Magyarországon egy egészen közeli esemény is figyelmeztet. 2008-2009-ben zajlott az a rettenetes gyilkosságsorozat, amelynek utolsó felvonására éppen Pharrajmos emléknapján került sor. Még pislákoltak az emlékezés gyertyái, amikor a nyírségi Kisléta település cigánysorának a szélén éjféltájban ismételten eldördültek a gyilkosok újabb emberéletet követelő fegyverei.

Az évforduló alkalmával arra hívjuk fel a humánum és a civilizáció híveit, az Örökkévalónak minden gyermeke iránt azonosképpen érzett szeretetét valló honfitársainkat, hogy mondjanak nemet a cigányellenesség hitványságára, az istentelen rasszizmus és másságellenesség megnyilvánulásaira, és legyenek állhatatos képviselői annak a szentírási igazságnak, hogy „a testnek gondolata halál; a Lélek gondolata pedig élet és békesség” (Róma 8,6).

Budapest, 2020. augusztus 2.

Majsai Tamás
WJLF Ökumené és Interkulturalitás Intézet

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Share This